Atari

Ukázky klasických her pro Atari XE/XL

Upozornění:
Níže uvedené náhledy obrazovek jsou zde jen na ukázku.
V žádném případě neprovádím distribuci jakýchkoliv her!!!

RIVER RAID
Tato hra si zcela právem zaslouží být zmíněna nejdříve. Je to úplně první hra, co jsem na Atárku viděl a nadchla mě. Z dnešního pohledu můžu zodpovědně říct, že je to nejzábavnější hra ze všech. No a co, že se jedná o zdánlivě obyčejnou "střílečku" - zahrajte si ji párkrát a uvidíte. Stále se k ní budete rádi vracet.

MR. ROBOT
Další hra patřící do zlatého fondu Atárka. Mnoho a mnoho úrovní, které byly stále obtížnější - přesto však dobře hratelné. Hra měla i vestavěný editor, ve kterém bylo možno si sestavit svou místnost a potrápit v ní třeba své kamarády (nebo sám sebe).

BOULDER DASH
Určitě nemusím zdlouhavě popisovat. Notoricky známá hra, která existovala snad na všech osmibiťácích. Cíl zdánlivě jednoduchý - posbírat předepsaný počet diamantů a dostat se pryč - do dalšího levelu.

INTERNATIONAL KARATE
Nemůže být Atarista, který by neznal toto klasické karate. Spousta graficky promakaných chvatů podbarvených samplovanými údery a výkřiky, stejně jako naprosto perfektní hudba od Roba Hubbarda. Málokdo ví, že originální disketová verze měla celkem 7 různých pozadí měnících se s narůstající obtížností (hora Fuji, mořské pobřeží, Egyptské pyramidy, atd.), neboť užívanější kazetové verze oplývaly většinou v pozadí jen obrázkem jediným.

KARATEKA
A ještě jedno karate, které se ovšem vymyká svým stylem všemu ostatnímu. Perfektní grafika, tajuplná hudba, mnoho různých místností, stále další, lepší a chytřejší protivníci, léčky (padací mříž), souboj s orlem a nakonec se samotným zlým vládcem Akumou. Celodisková hra (na kazetě 4 postupně dohrávané části) se skvělou atmosférou a hratelností. Kdo zachrání princeznu Mariko?!

SUPER COBRA
Atari verze známé automatové hry SUPER COBRA. A musím uznat, že je to adaptace naprosto věrná se vším všudy. Tedy až na detail - do Atárka se nemusela vhazovat dvoukoruna.

MONTEZUMAS REVENGE
Pěkná podzemní místnosťovka. Malý panáček Pedro, který vypadá přímo jakoby právě slezl ze stejnojmenné žvýkačky, musí najít spoustu klíčů, otevřít desítky dveří, běhat, šplhat a skákat. Pokud našel cestu do závěrečných bonusových místností, mohl si pak nasbírat (naskákat) spoustu peněz (bodů).

POLE POSITION
Kdo by neznal tyto klasické závody formulí. Dobře se to hrálo. Hra je významná mimo jiné i tím, že byla k zahlédnutí v jednom (nebo více?) TV filmu (i když v nepodstatné scéně - děti v dětském pokoji hráli nějakou hru na počítači - a ono to bylo Atárko a POLE POSITION).

BRUCE LEE
Klasická a přitom velmi zajímavá kombinace karate a místnosťovky. Po sesbírání všech předmětů se vždy někde otevře průchod do další části podzemí, které je celkem rozsáhlé a některé jeho pasáže přímo "o ústa". Hra se dala hrát současně ve dvou a dle domluvy spolupracovat (i když ve skutečnosti měl být spoluhráč vždy protivníkem).

ARCHON
Skvělá strategicko/akční hra pro 2 hráče či hráče a počítač. Figurky se pohybují dle přesných pravidel po speciální šachovnici. Pokud se někde setkají, následuje jejich samostatný akční souboj o příslušné políčko. Vítěz pole obsadí, prohrávající vypadá. Každá figura (postava nebo zvíře) má své vlastnosti, jinou zbraň a je tedy nutné si rozmyslet, čím na co zaútočíte, abyste měli nějakou šanci.

WARHAWK
Celkem pěkná vesmírná střílečka. Své výsadní postavení pro mě však měla kvůli zcela nejlepší úvodní hudbě od Roba Hubbarda, kterého považuju za hudebního génia všech dob. Od té doby jsem věděl, že pokud se někde objeví jeho jméno, mohu očekávat mimořádný muzikální zážitek - a nikdy jsem se nemýlil.

JET SET WILLY
Taková normální místnosťovka, dost obtížná a zdlouhavá. Jediné, čím mě zaujala, je doprovodná skvělá hudba opět od Roba Hubbarda. Kdo umí, umí!

RESCUE ON FRACTALUS (LUCASFILM)
Asi málokdo z Ataristů obdivuje tuto hru, protože si myslí, že jde o obyčejnou vektorovou střílečku, kde se jen tak létá nad povrchem planety a zběsile střílí po všem kolem sebe. Ve skutečnosti však musíte hledat základny, zachraňovat "kosmonauty" a nakonec je dopravit zpět na základnu hlavní. Vždy když čekáte, než nějaký kosmonaut doběhne k vám k raketě, dobře si ho prohlédněte a tomu se zelenou hlavou rozhodně neotevírejte dveře. Pokud ze strachu hned neodletíte a jen tak vyčkáte na místě, spatříte perfektní hrůzu-nahánějící scenérii. Sice vás to bude stát (herní) život, ale je to paráda! (Pozor na leknutí!)

AMAUROTE
Zcela mimořádná hra - 3D prostorová chodička ve velmi působivé grafice (nejjemnější Atárkovský grafický mód), s krásnou hudbou a prostorově se rozléhajícími zvukovými efekty. Jediný problém byl v obrovské obtížnosti a pomalosti hry - 3D grafika a určování co je vepředu a co vzadu, kde co čouhá a kdo koho překrývá je silně náročné.

JOURNEY TO THE PLANETS
Velmi zajímavá a netradiční hra. Cestujete v raketě po planetách a na každé musíte získat určitý předmět. Není ovšem vůbec jasné, jakým způsobem - takže je nutno intenzivně přemýšlet, zkoumat a zkoušet dělat na každé planetě jiné specifické akce, které vás postupně krok za krokem povedou k získání předmětu. Více nebudu napovídat, ale velmi doporučuji si tuto hru zkusit zahrát a pořádně si potrénovat mozkové závity. Opravdu skvělá hra.


Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER