Atari

SAP - Slight's Atari Player

Dlouho jsem záviděl uživatelům 8biťáků Commodore C64 jejich hudební formát SID, neboť pro tyto moduly existuje přehrávač na PC a mohou si tedy pohodlně poslouchat své staré oblíbené "pecky". Už však závidět nemusím, je tu SAP - Slight's Atari Player.

Hlavní princip je vymyšlen opravdu chytře. Emulování zvukového POKEY čipu, to není nic nového, ovšem jak vyřešit formát hudebního modulu, když každý prográmek na Atárku má vlastní přehrávací rutinky a strukturu dat? Emulovat i Atari CPU a do modulu přibalit ty příslušné "playovací" rutiny!

Protože SAP player neobsahuje další části virtuálního Atárka, dokonce ani žádnou ROM s operačním systémem, je nutné program pro přehrávání trošku upravit, aby se např. nepokoušel spustit VBI či nevolal jiné systémové funkce. Zásah je ale pro zasvědceného Ataristu celkem snadný - výsledkem musí být dvě rutiny - jedna je inicializační a druhá bude volána každou 1/50 sekundy. V rámci inicializace může být i stanoveno číslo skladby, takže SAP modul může obsahovat více hudeb (např. sadu všech hudebních doprovodů z nějaké hry). Emulace POKEYe je zpracována opravdu výborně včetně impulsního režimu a fungují tedy i samplované zvuky.

Během vývoje byla do dalších verzí přidána podpora STEREO (dva POKEYe), existuje rovněž player v podobě plug-inu pro WinAmp. Věřím, že díky tomuto nebudou dobré hudební skladby z 8bitového Atárka zapomenuty.

Kde SAP player najdete?

Autorem SAP playeru (SAP Library) je Adam Bienias (SoTe of Slight). Podrobné informace o vnitřním formátu SAP modulů, možnost stažení playeru, různých utilit i ASMA (Atari SAP Music Archive) se spoustou klasických i méně známých skladeb (až po nejnovější z letošního roku) atd. najdete na stránkách http://asma.atari.org, které provozuje Zdeněk Eisenhammer (PG).
 

Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER