Atari

Atari dříve a dnes ?!

Co se o Atari 800XL dozvíme z originální (poněkud starší) příručky?

Nový výkonný domácí počítač. Atari 800XL Vás zve do vzrušujícího světa informační revoluce. Atari 800XL Disponuje výkonnou 64k pamětí RAM, která Vám umožňuje pustit se do malých obchodních transakcí a využít přes 2000 připravených programů. Po připojení 800XL k Vašemu televizoru můžete na jeho obrazovce psát a napsané upravovat, tvořit originální grafické návrhy a programovat v jazyce ATARI BASIC, kterým počítač disponuje.
Váš počítač Vám zprostředkuje přístup k rozsáhlé rodině výrobků ATARI. S odpovídajícím příslušenstvím a programy můžete komponovat hudbu, hrát počítačové hry, komunikovat s dalšími majiteli domácího počítače ATARI, nebo vést Vaše domácí účetnictví.

Doba pokročila. Slova o informační revoluci a obchodních transakcích v předchozím odstavci zní z dnešního pohledu dosti legračně. Přesto se o revoluci opravdu jednalo a všichni, kteří zažili dobu nástupu a slávy osmibitových počítačů jistě nostalgicky vzpomínají, jaké to tehdy bylo. Doba, kdy "mít doma počítač", znělo přímo až neuvěřitelně. Obdivovat nové programy, snažit se něco sám vytvořit. Vymýšlet algoritmy a doslova triky, jakými dostat z počítače maximum. Hardware zůstával stejný, vše bylo jen v člověku - vylepšovalo se tedy myšlení programátorů, schopnosti grafiků a hudebníků. I proto ještě stále existují lidé, kteří se občas rádi zabývají programováním na těchto "zastaralých" strojích. Chtějí si dokázat, že i s omezenými možnostmi se dá dosáhnout obdivuhodných věcí.

Osobně se domnívám, že programátor, který v mládí začínal na nějakém tom 8-bitovém Atárku, C64 nebo ZX Spectru, má k programování trochu jiný celkový přístup. Něco jako zažitý návyk šetření pamětí, výkonem procesoru atd. Algoritmy sestavuje co nejefektivněji a stále mu záleží na každém bajtíku a taktu procesoru, přestože má jeho X-tium na stole až nepředstavitelně násobně vyšší hrubou sílu i kapacitu RAM. Roku 1988 jsem začínal na Atárku se 64 KB a 1.79 MHz, v roce 1999 mělo mé domácí PC 64 MB a 400 MHz, odkdy bude potřeba 64GB a 90 GHz?...

 


Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER