Atari

Ukázky demonstračních programů pro Atari XE/XL

Upozornění:
Níže uvedené náhledy obrazovek jsou zde jen na ukázku.
V žádném případě neprovádím distribuci jakýchkoliv programů!!!


ATARI DEMO (zvané též ROBOT/RAKETA)
Snad nejznámější klasické demo pro Atari XE/XL. V první části můžeme sledovat chůzi velkého kovově-lesklého robota, v druhé části pak let rakety vesmírem. Obě scény jsou v tzv. GTIA režimu s využitím velkého počtu odstínů jedné barvy a pěkně demonstrují grafické možnosti Atárka za doprovodu hezkých hudeb.

Odpusťte že přeskočím dlouhou dobu plnou různých Compy-shop dem, Šmoulaček a jednoduchých demíček a vrhnu se jen ke dvěma ukázkám z dnešní (včerejší) špičkové demo tvorby.

DRUNK CHESSBOARD, by INFINITY
Popis některých pasáží: Na pozadí je nápis "Drunk chessboard". Přes celou obrazovku se všemi směry pohybuje šachovnice, přibližuje se a vzdaluje. Nápis je v každém okamžiku inverzní k políčkům, která ho překrývají. Další: Obrazovka je rozdělená na 4 části, dělící hranice se posouvá v horizontálním i vertikálním směru. V každé části je šachovnice, která se nezávisle na ostatních posouvá všemi směry, přibližuje a vzdaluje. Dále: Nad všemi směry posouvající se šachovnicí se otáčí různé vektorové objekty. Některé mají neprůhledné stěny a mění se jejich nasvětlení, jiné mají poloprůhledné stěny (barva přední stěny se skládá s barvou zadní). Toto demo zvítězilo v kategorii "Intro" na soutěži Copy party Orneta 96. V této kategorii platilo omezení délky celého programu na 16KB (tedy žádné postupné dohrávání).

The ASSKICKER - Code by KONOP, GFX by TITUS, Music by CEDYN, Depacking routine by BEWESOFT
Popis některých pasáží: Rotující textury, která se navíc ještě přibližují a vzdalují, dále pak různě deformují. Rotující krychle, ze strany osvětlená. Další rotující krychle - na jednotlivých stěnách má nabaleny textury, které se otáčejí a všelijak pohybují. Hlavička simulované hry DOOM. Procházení virtuálním prostorem, na stěnách jsou nabaleny textury. Pohyb a deformace textury (efekt motion blur). Rotující toroid, z jedné strany nasvětlený. Toto demo je opravdu perfektní. Když to člověk vidí v běhu na 8-bitu, stále těmto efektům nemůže uvěřit. Vedou ty dráty opravdu od obyčejného Atárka? Ano. Je to drsné, ale je to tak.

Existují další úchvatná a přímo až nadpřirozená dema pro Atari XE/XL, ale není v mých možnostech je zde všechna předvádět. Namátkou tedy zmíním jen několik názvů: JOYRIDE (HARD SOFTWARE), WANTED (GMG), RAY OF HOPE (ZELAX), TOP3DEMO (WFMH), IGOR (MADTEAM), TOTAL DAZE (TIGHT) atd. atd. atd.


Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER